Obecnie, jeśli chodzi o dystrybucję praktycznie wszystkich produktów płynnych, zarówno spożywczych, jak i chemicznych, na potęgę stosowane są opakowania z tworzyw sztucznych. Mają one swoje liczne zalety, choć nie są też pozbawione wielu wad. Niemniej jednak, natychmiast po wdrożeniu do masowej produkcji materiału takiego jak HDPE (high density polyethylene) zyskał ona ogromną popularność. Dziś praktycznie nie jesteśmy już w stanie się uwolnić od wszelkiego rodzaju opakowań plastikowych, z których korzystamy na co dzień.
Zalety opakowań z tworzyw sztucznych.
Tak wielka popularność HDPE i wytwarzanych z niego opakowań plastikowych, wynika głównie z jego rozlicznych zalet, najważniejszymi zaletami są tutaj następujące kwestie:
- Relatywnie niskie koszty produkcji jednego opakowania.
- Bardzo niska waga netto – są to opakowania wielokrotnie lżejsze od opakowań szklanych czy też metalowych.
- Trwałość i odporność na uszkodzenia – plastikowe butelki trudno jest uszkodzić w wyniku przypadkowego działania. W porównaniu do opakowań np. szklanych jest to opakowanie praktycznie niezniszczalne
- Możliwość wielokrotnego przetwarzania HDPE na nowe opakowania z tworzywa sztucznego.
Są to niewątpliwie konkretne zalety, dla których niemal każdy producent nakrętek i butelek z HDPE regularnie zyskuje nowe zamówienia od wielu różnych producentów różnorodnych produktów z wielu branż. Te same zalety wpływają na to, iż wielu przedsiębiorców chętnie sięga po opakowania z HDPE do dystrybucji swoich produktów płynnych oraz sypkich. Bez wątpienia trzeba przyznać, iż materiał ten jest bardzo dobrym rozwiązaniem, aczkolwiek trzeba pamiętać o jego jednej, szalenie istotnej wadzie.
Zbyt niskie koszty produkty.
W zasadzie to podaliśmy kwestię jako zaletę. Jest ona nią jednakże tylko i wyłącznie dla producenta i klienta, dla których najniższe koszty są najważniejsze. Z punktu widzenia ekologii jest to bardzo istotna wada. Tak niska cena produkcji opakowania z HDPE, sprawia, iż praktycznie nikt nie zaprzątał sobie głowy co dalej ze zużytymi opakowania. Trafiały one więc na wysypiska śmieci, a co gorsza, z czasem zaczęły także wypełniać nasze lasy, morza i oceany. Jednym słowem nasza planeta jest zasypana milionami ton plastiku, którego rozkład może trwać nawet tysiące lat. Użytkownicy, konsumenci, po prostu nie interesują się dalszym losem butelki plastikowej, z której właśnie wypili wodę. Nikt z nich nie wie, jaki jest ostateczny koszt, jaki ponieśli za to opakowanie, więc w zasadzie uznają je za bezwartościowe i wyrzucają jak popadnie. Ostatnio na szczęście rośnie świadomość ekologiczna wielu społeczeństw, a co za tym idzie, coraz więcej zużytych opakowań z HDPE trafia do selektywnej zbiórki opadów, a następnie do recyklingu. Z całą pewnością jest to korzystne, bowiem zyskujemy na tym wszyscy, a przede wszystkim nasza planeta.