Współcześnie, zastosowanie geosiatki w budownictwie stoi na bardzo wysokim poziomie. Wynika to z jej doskonałych wręcz właściwości. Przede wszystkim pozwala ona zbroić i wzmacniać podbudowy z kruszywa kamiennego. Jest to bardzo korzystne w przypadku budowy dróg, autostrad, torowisk czy też placów parkingowych. Czym są geosiatki? Jakie wykazują właściwości i dlaczego są tak chętnie wykorzystywane w budownictwie inżynieryjnym?

Dlaczego zastosowanie geosiatki jest tak korzystne?

Zastosowanie geosiatki jest bardzo korzystne głównie ze względu na jej doskonałe wręcz właściwości. Pozwala na skuteczną stabilizację oraz wzmacnianie podłoża poprzez wykorzystanie sił wynikających z zazębiania się między sobą kruszywa oraz żeber geosiatki. Bardzo często wchodzą one w skład geokompozytów w połączeniu z geowłókniną lub też geotkaniną. Takie połączenie pozwala dodatkowo uzyskać funkcjonalność separacyjną oraz hydrauliczną.

Poza tym, geosiatki inżynieryjne mogą być również wykorzystywane w budownictwie drogowym w połączeniu z warstwą bitumiczną. Zapewniają jej skuteczne wzmocnienie, przy czym należy pamiętać, aby były to geosiatki o wydłużalności nie większej niż 3%.

Możemy więc powiedzieć, iż zastosowanie geosiatki jest tak szerokie, także ze względu na jej różnorodność. Dostępne na rynku geosiatki mogą pełnić różnorodne funkcje, dzięki czemu, sprawdzą się w wielu, zróżnicowanych zastosowaniach.

Rodzaje geosiatek dostępnych na rynku.

Wspomnieliśmy o tym, iż wysokie zastosowanie geosiatki wynika głównie ze sporej różnorodności tego materiału. Obecnie dostępne są następujące rodzaje geosiatek:

  • Geosiatki jednokierunkowe – charakteryzujące się dużym zakresem odporności na rozciąganie w kierunku podłużnym oraz niewielkim wydłużeniem i ograniczonym pełzaniem. Wykorzystywane są w zakresie stabilizacji i wzmacniania gruntu. pozwalają zwiększyć sztywność skarp i nasypów.
  • Geosiatki dwu i trójkierunkowe – charakteryzują się dobrą wytrzymałością na rozciąganie podłużne i poprzeczne, oraz zachowują niewielkie wydłużenie. Stosowane w zakresie stabilizacji gruntu, wzmacniania torowisk oraz górnych warstw dróg. Są także wykorzystywane w konstrukcji dróg i placów.

Dzięki tej właśnie różnorodności, zastosowanie geosiatki w budownictwie jest bardzo szerokie. Praktycznie w każdej inwestycji budowlanej, znajdzie się opcja na wykorzystanie tego geosyntetyku.

Podsumowanie.

Ostatecznie więc, możemy powiedzieć, iż szerokie zastosowanie geosiatki w budownictwie inżynieryjnym jest wynikiem jest doskonałych właściwości oraz różnorodności dostępnych rozwiązań konstrukcyjnych. Skutkiem tego, poszczególne warianty geosiatki będą sprawdzać się w najróżniejszych zastosowaniach. W każdym jednak przypadku, będzie to materiał przynoszący konkretne korzyści. Polegają one przede wszystkim na wzmocnieniu, stabilizacji i zbrojeniu gruntów słabych, podbudowy z kruszywa. Sprawdzają się także przy wzmacnianiu wszelkiego rodzaju skarp, nasypów i osuwisk.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *