Jedną z najważniejszych w przypadku zastosowania instalacji z pompą ciepła, jest właściwe dopasowanie grzejników do tego typu instalacji. Zwykłe grzejniki sobie tutaj niestety nie poradzą, ze względu na stosunkowo niską temperaturę czynnika grzewczego. Osiąga ona maksymalnie 45 stopni Celsjusza, toteż klasyczne grzejniki nie mają szans prawidłowo pracować w takich warunkach. Tutaj musimy zastosować właściwe grzejniki dla instalacji z pompą ciepła, czyli grzejniki niskotemperaturowe. Będą one skutecznie rozprowadzać ciepło nawet w przypadku niskich temperatur czynnika grzewczego. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj także ogrzewanie podłogowe, aczkolwiek trzeba przyznać, iż inwestycja w ich przypadku będzie zdecydowanie bardziej kosztowna.

Jak dobrać właściwe grzejniki dla instalacji z pompą ciepła?

Przede wszystkim, musimy mieć świadomość tego, iż instalacje z pompą ciepła muszą być przystosowane do niskich temperatur pracy czynnika grzewczego. Najczęściej, czynnik grzewczy będzie mieć temperaturę w zakresie 30-40 stopni Celsjusza. Pozwala to na skuteczne zastosowanie systemów ogrzewania podłogowego, dla którego taki zakres temperatur jest bardzo korzystny. Wyższe temperatury pracy czynnika grzewczego w przypadku ogrzewania podłogowego, byłyby bardzo niekomfortowe dla użytkownika. Niemniej jednak, możliwe jest także ogrzewanie pompą ciepła przy zastosowaniu odpowiednio dobranych grzejników ściennych. Niemniej jednak właściwe grzejniki dla instalacji z pompą ciepła, będą o wiele bardziej kosztowne niż klasyczne grzejniki ścienne. Aczkolwiek w dalszym ciągu, będzie to rozwiązanie przystępniejsze cenowo niż klasyczne ogrzewanie podłogowe. Poza tych charakteryzuje się konkretnymi korzyściami, w szczególności w porównaniu do ogrzewania podłogowego właśnie.

Korzyści płynące z zastosowania grzejników niskotemperaturowych przy współpracy z instalacją pompy ciepła.

Wybierając właściwe grzejniki dla instalacji z pompą ciepła możemy liczyć na konkretne korzyści. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, iż dobrze dobrane grzejniki niskotemperaturowe dla instalacji pomp ciepła będą tańsze w montażu niż ogrzewanie podłogowe. Niemniej jednak to nie wszystkie korzyści, o jakich warto wiedzieć. Do najważniejszych należy tutaj zaliczyć:

  • Niższy koszt niż instalacja ogrzewania podłogowego.
  • Efektywność na wysokim poziomie
  • Zastosowanie wentylatorów w celu wymuszenia obiegu powietrza.
  • Mniejsza objętość instalacji czynnika grzewczego – szybsze rozgrzanie całej instalacji.

Generalnie rzecz więc biorąc, jest to rozwiązanie bardzo korzystne z wielu punktów widzenia. Odpowiednio dobrane, właściwe grzejniki dla instalacji z pompą ciepła, będą bardzo korzystne z wielu względów. Nie bez znaczenia jest tutaj także fakt, iż zastosowanie samej pompy ciepła jest już bardzo rozsądnym rozwiązaniem. Pozwala nam bowiem na poczynienie konkretnych oszczędności, oraz ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Można wręcz powiedzieć, iż pompy ciepła stanowią rozwiązanie przyszłości, które z całą pewnością stanie się z czasem normą.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *