Tworzywa sztuczne, znajdują bardzo szeroki zakres zastosowania w wielu gałęziach przemysłu. Zdecydowanie najbardziej powszechnym ich zastosowaniem jest wytwarzanie opakowań do produktów płynnych. Wszelkiego rodzaju butelki, pojemniki i kanistry, są obecnie najczęściej wykonywane właśnie z tworzywa sztucznego. Wynika to z jego doskonałych właściwości oraz trwałości i odporności na uszkodzenia. Poza tym, tworzywa sztuczne, znajdują także szerokie zastosowanie w konstrukcjach przemysłowych, motoryzacji, oraz wielu innych. Można więc powiedzieć, iż jest to materiał 21 wieku, który niesie za sobą same korzyści. Ale czy na pewno tylko korzyści?

Gdzie wykorzystywane są tworzywa sztuczne?

Tak jak już powiedzieliśmy, tworzywa sztuczne znajdują bardzo szeroki zakres zastosowania w wielu branżach. Do najczęściej spotykanych zastosowań możemy zaliczyć następujące:

  • Opakowania do dystrybucji płynnych produktów spożywczych (butelki plastikowe)
  • Opakowania do dystrybucji chemii gospodarczej i przemysłowej (butelki, pojemniki i kanistry plastikowe)
  • Opakowania do drobnych produktów użytku codziennego. (blistry i inne opakowania plastikowe)
  • Elementy maszyn i urządzeń
  • Profile wykończeniowe w budownictwie i meblarstwie.
  • Materiały geosyntetyczne – stosowane w budownictwie, zapewniające podniesienie efektywności oraz trwałości realizowanych konstrukcji budowlanych.

Generalnie, zastosowań dla tworzyw sztucznych jest bez liku. Kwestią kluczową jest tylko dobór właściwego typu tworzywa oraz odpowiednie jego przetworzenie.

Czy wszystko jest takie piękne i kolorowe?

Niestety, mamy do czynienia z jednym, stosunkowo poważnym problemem, związanym z tworzywami sztucznymi. Okazuje się bowiem, iż stanowią one poważne zagrożenie dla naszego środowiska. Oczywiście nie tyle tworzywa sztuczne, co człowiek i brak odpowiednich regulacji. Z racji tego, iż zużyte opakowania plastikowe są nikomu do niczego nie przydatne, to po prostu lądują na śmietnikach. W najlepszym wypadku oczywiście, bowiem bardzo często jest to pobocze drogowe, las, rzeka, morze, i ocean. Dookoła nas znajduje się zatrważająca wręcz ilość śmieci z tworzyw sztucznych. Dlatego też, powinniśmy jak najszybciej uregulować pewne kwestie, które pozwoliłyby na minimalizację tego procesu.

Jak pozbyć się plastikowych śmieci?

Przede wszystkim, musimy tutaj podkreślić, iż tworzywa sztuczne idealnie nadają się do ponownego przetwarzania, czyli do procesu recyklingu. Problemem jest jednak to, iż nikomu się to po prostu nie opłaca. Nawet nam nie opłaca się segregować i oddawać zużytych opakowań. Potrzebne są więc rozwiązania systemowe, oparte chociażby o system kaucyjny. Jeśli jednak butelka plastikowa, będzie nas kosztować, dajmy na to 50 groszy, to na pewno nikt nie wyrzuci jej do śmieci. Po uzbieraniu worka butelek, okaże się, iż mamy tam około 30-50 PLN, a to już całkiem spora kwota.

Podsumowanie.

Dlatego też, tak ważne w tym przypadku są wspomniane rozwiązania systemowe. Takie, które sprawią, iż będziemy chętniej segregować odpady. Ale też takie, które sprawią, iż będziemy mieli gdzie je zwrócić. Które nałożą na producentów opakowań z tworzyw sztucznych obowiązek ich odbioru. Z czasem zaś, na rynku pojawiać się będą opakowania wykonane z PCR, czyli tworzywa sztucznego z recyklingu. Przełoży się to na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia naszego środowiska naturalnego, co w tym przypadku, jest dla nas kwestią najważniejszą.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *