Problemy natury psychicznej wciąż jeszcze są wstydliwym tematem w naszym społeczeństwie. Mnóstwo osób latami nie korzysta z należnej i potrzebnej im pomocy, ponieważ boją się opinii społeczeństwa. Czasami także uważają zgłoszenie się po pomoc za słabość i boją się, że ich opinia na własnym temat pogorszy się po skorzystaniu z niej.
Co za tym idzie, wiedza o typach dostępnej pomocy oraz lekarzach i specjalistach w tym zakresie nie jest zbyt wielka – często bywa wręcz mglista i nierzetelna. Czy różnią się od siebie psycholog i psychiatra? Kim jest seksuolog? Psycholog w Krakowie jest z pewnością dość łatwo dostępny. Jest to osoba po jednolitych magisterskich studiach psychologicznych, uprawniona do udzielania pomocy luz prowadzenia edukacji w zakresie psychiki człowieka.
Warto pamiętać, że nie każdy psycholog jest psychoterapeutą. Istnieje wiele specjalizacji, a niektóre z nich nie mają wręcz nic wspólnego z obszarem zdrowia psychicznego, więc nie każda osoba z wykształceniem psychologicznym jest w stanie i może nam pomóc. Jednak psychologowie w poradniach zawsze mają takie kompetencje i tym właśnie się zajmują.
Z kolei seksuolog może być osobom po studiach medycznych lub psychologicznych ze specjalizacją seksuologiczną, to dość niszowa specjalizacja więc niestety, nawet w dużym mieście najczęściej jest tylko kilku seksuologów. Jeśli potrzebny jest seksuolog w Krakowie, najlepiej poprosić o namiar w poradni psychologicznej. Obszar, w jakim seksuolog może udzielić pomocy jest szeroki. To problemy i zaburzenia seksualne, ale także trudności w związku.
Psychiatra zaś jest zawsze lekarzem i jako jedyny dysponuje możliwością przepisywania leków psychotropowych. Czasem, choć bardzo rzadko, bywa tez psychoterapeutą. Psychiatra w Krakowie czy też innym dużym mieście jest dostępny na NFZ lub prywatnie. Zwykle kolejki nie są bardzo długie.
Najczęściej leczenie psychiatryczne i spotkania z psychologiem lub psychoterapeutą dopełniają się wzajemnie, żeby dać lepszy efekt. Do psychiatry można udać się z polecenia psychologa lub samemu, gdy zauważy się u siebie albo bliskiej osoby niepokojące objawy.
Problem w obszarze psychiki może przytrafić się każdemu. Na przykład depresja jest bardzo powszechną, choć niejednorodną chorobą, której doświadczanie jest niezwykle trudne i najczęściej bez profesjonalnej pomocy trudno jest z niej wyjść. Z kolei po połączeniu terapii z lekami stymulującymi poziom serotoniny istnieje wielka szansa na pomyślne pokonanie trudności i kryzysu – warto przełamać stereotypy i dać sobie szansę.
Artykuł powstał przy współpracy z