Konieczność zmiany naszego nastawienia do kwestii ogrzewania naszych domów jest bardzo wyraźnie widoczna w ostatnich latach. Nie chodzi tutaj tylko o to, aby za wszelką cenę było nam w domach ciepło. Powinniśmy zadbać także o to, aby nasze przydomowe kotłownie nie wpływały w tak drastyczny sposób na zanieczyszczenie środowiska. W wyniku tego procesu bowiem dochodzi do systematycznego ocieplania się klimatu, co jest pierwszym krokiem do katastrowy klimatycznej, na jedynej planecie jaką znamy, a która nadaje się do zamieszkania przez ludzi. Przejście na ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła będzie pierwszym krokiem, który pozwoli ograniczyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, dzięki czemu jeśli nie całkiem zatrzymamy, to przynajmniej znacznie spowolnimy ocieplanie się klimatu.
Jakie pompy ciepła wykorzystać do ogrzewania?
Jest to podstawowe pytanie na które należy sobie udzielić odpowiedzi, zanim podejmiemy decyzję o zmianie źródła ogrzewania na pompę ciepła. Do naszej dyspozycji pozostają dwa podstawowe typy pomp, przy czym w każdej grupie znajdziemy także podgrupy i specyficzne modele ze specyficznymi rozwiązaniami technologicznymi. Podstawowy podział pomp ciepła będzie wyglądać następująco:
- Pompy ciepła powietrzne – odbierające ciepło z powietrza i przekazujące je do czynnika grzewczego. Tego typu pompy są tańsze w zakupie, montażu i eksploatacji. Jednakże w zamian za to będziemy mieć większe trudności, jeśli chodzi o oszacowanie kosztów eksploatacji. Temperatura otoczenia będzie zbyt zmienna, aby możliwe było przewidzenie parametrów pracy pompy.
- Pompy ciepła gruntowe – są o wiele bardziej kosztowne, bowiem wymagają odwiertów gruntowych, poziomych lub pionowych. Tutaj jednak mamy o wiele łatwiejsze szacowanie kosztów eksploatacji, bowiem temperatura w gruncie na danej głębokości będzie stała. Wobec tego z góry można przewidzieć, ile energii zużyjemy aby osiągnąć odpowiedni poziom ogrzewania budynku mieszkalnego.
W przypadku gruntowych pomp ciepła będziemy mieć jeszcze dodatkowy podział na pompy z odwiertami pionowymi oraz poziomymi. Pompy pionowe, będą gwarantować niższe koszty eksploatacyjne, przy wyższych kosztach montażu. Trzeba tutaj wykonać odwiert na sporą głębokość, gdzie temperatura w gruncie będzie wyższa, niż metr pod powierzchnią. Pompy z odwiertami poziomymi zaś są o wiele tańsze w montażu, gdyż nie trzeba tutaj kosztownych i głębokich odwiertów. Niestety temperatura na poziomie poniżej jednego metra nie będzie spadać poniżej zera. Z reguły będzie utrzymana na poziomie około jednego stopnia Celsjusza. To gwarantuje dobre warunki do eksploatacji tego typu pomp.
Prawidłowy montaż
Niezależnie od tego, na jakie pompy ciepła Wadowice się zdecydujemy, kluczem do sukcesu będzie ich prawidłowy montaż. Najlepiej jeśli będzie on zrealizowany przez profesjonalną firmę, co zapewni nam gwarancję na wszystkie prace oraz podzespoły. Jest to konieczne, jeśli chcemy mieć pewność, iż nasza pompa ciepła będzie spełniać swoje zadania doskonale.