W ostatnim czasie, na rynku techniki grzewczej pojawia się coraz więcej nowatorskich rozwiązań, mających zastąpić klasyczne grzejniki ścienne pod każdym względem. Rozwiązania te przede wszystkim stawiają sobie za cel podniesienie komfortu cieplnego w budynku przy jednoczesnej minimalizacji kosztów ogrzewania. Tak właśnie sprawa wygląda w przypadku ogrzewania kanałowego, które pozwala na poczynienie pewnych oszczędności na ogrzewaniu i podnosi znacznie poziom komfortu cieplnego. Jest to rozwiązanie ze wszech miar korzystne, aczkolwiek musimy pamiętać, iż nie będzie możliwe wdrożenie go w każdym budynku. Musi on bowiem spełniać pewne wymagania, aby możliwe było zamontowanie grzejników kanałowych.
Montaż grzejnika kanałowego.
Aby zamontować w budynku grzejnik kanałowy przede wszystkim trzeb mieć po temu odpowiednie możliwości techniczne. Grzejniki tego typu wymagają konieczności wycięcia dość głębokiego kanału w podłodze, co nie zawsze będzie takie proste do osiągnięcia. W wielu starych budynkach, podłogi a tym bardziej stropy będą na tyle cienkie i mało stabilne, iż jakiekolwiek naruszanie ich struktury nośnej będzie nazbyt ryzykowne z punktu widzenia bezpieczeństwa konstrukcji całego budynku. Dlatego też, nie wszędzie możemy bezproblemowo wdrożyć tego typu rozwiązanie. Niemniej jednak w budynkach nowych, możliwe jest przeanalizowanie tego typu rozwiązania już na etapie projektu. Pozwoli na to tak przygotować budynek, aby montaż grzejników kanałowych w żadnym razie nie wpływał na stabilność struktury budynku. Warto o tej kwestii pamiętać i jeśli chcielibyśmy skorzystać z ogrzewania kanałowego w swoim domu, koniecznie trzeba o tym pomyśleć jeszcze na etapie jego projektowania. To znacznie ułatwi sprawę.
Korzyści płynące z zastosowania grzejnika kanałowego zamiast ściennego.
Jakiekolwiek korzyści związane z ogrzewaniem kanałowym, należy zawsze rozpatrywać w porównaniu do innej metody. W tym przypadku najczęściej będziemy zawsze odwoływać się do ogrzewania ściennego, które jest wystarczająco skuteczne, jednakże obłożone pewnymi niedogodnościami. Warto więc zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Grzejniki ścienne mają to do siebie, iż są montowane na ścianach, a więc ciepłe powietrze wyrzucane jest prosto w ich płaszczyznę. Wobec tego, po roku eksploatacji nad grzejnikiem pojawia się czarna smuga zostawiona przez spalony kurz wyrzucany z grzejnika – tego problemu nie ma w przypadku ogrzewania kanałowego.
- W przypadku grzejników ściennych, zawsze mamy do czynienia z zablokowaniem pewnej części przestrzeni ściennej, co uniemożliwia dowolne ustawianie mebli. Grzejniki kanałowe ten problem rozwiązują dość dobrze.
Oczywiście każdy producent grzejników ściennych będzie powyższe kwestie bagatelizować, niemniej jednak są one dość istotne i warto je mieć na względzie. Może się bowiem okazać, iż ogrzewanie kanałowe w naszym domu, stanie się idealnym rozwiązaniem z punktu widzenia naszego komfortu jak również ograniczenia kosztów grzewczych.