Ogrzewanie brykietem drzewnym, może wydawać się w pewnych okolicznościach wręcz niedorzeczne, niemniej jednak jest to rozwiązaniem całkiem dobrym i ciekawym. Przede wszystkim zaś, w pełni ekologicznym, pozwalającym na ograniczenie zanieczyszczeń środowiska. Brykiet drzewny, jest bowiem materiałem opałowym pochodzenia naturalnego. Tym bardziej, iż w większości przypadków, produkuje się go z odpadów z produkcji stolarskiej i tartacznej. Wszelkiego rodzaju wióry, trociny, zrębki i ścinki, możemy bezproblemowo przerobić w brykiet drzewny. Dzięki temu też, pozbywamy się odpadu, a jednocześnie umożliwiamy sobie ogrzewanie brykietem drzewnym w naszych domach jednorodzinnych.
Czy ogrzewanie brykietem drzewnym jest kosztowne?
Na chwilę obecną ogrzewanie brykietem drzewnym wcale nie jest tak kosztowne, jakby się to mogło pozornie wydawać. Koszt zakupu tony brykietu, to około 600-700 PLN, co jest ceną zbliżoną do ceny węgla i niższą, niż cena pelletu drzewnego. Oczywiście fakt ceny porównywalnej do węgla nic tutaj nie zmienia, bowiem kaloryczność brykietu w stosunku do węgla jest o wiele niższa. Można więc powiedzieć, iż ogrzewanie brykietem drzewnym, na pewno będzie bardziej kosztowne, niż ogrzewanie węglem. Jednakże z drugiej strony mamy tutaj kwestię ekologii. Przy spalaniu brykietu drzewnego po pierwsze nie emitujemy tak dużych ilości CO2 do atmosfery. Poza tym, te ilości które emitujemy, to zapas CO2, który aktualnie krąży w naszej atmosferze. W przypadku zaś węgla, jest to depozyt CO2, który setki tysięcy lat temu został zamknięty pod powierzchnią ziemi. Jego wprowadzanie przez nas do obrotu, przyczynia się więc do powstawania problemów klimatycznych i przyspieszania zmian klimatu, zachodzących na naszej planecie.
Wytwarzanie brykietu drzewnego.
Ogrzewanie brykietem drzewnym jest jednak możliwe przed wszystkim dzięki temu, iż obecnie dysponujemy stosownymi technologiami. W pierwsze kolejności, istotną jest technologia jego produkcji. Nowoczesne maszyny, dostarczane przez firmę Briklis, pozwalają nam na sprawne i wydajne wytwarzanie brykietu drzewnego z wszelkiego rodzaju odpadów tartacznych i stolarskich. Dla tego rodzaju odpadów, nie mieliśmy wcześniej jakiegokolwiek, poważniejszego zastosowania. Przetwarzanie ich w brykiet drzewny, jest więc bardzo korzystne. Po pierwsze pozbywamy się dużych ilości odpadów, a jednocześnie, wytwarzamy ekologiczny materiał opałowy.
Podsumowanie.
Można więc powiedzieć, iż ogrzewanie brykietem drzewnym, będzie ze wszech miar korzystne. Przede wszystkim dla nas, bowiem ograniczając zanieczyszczenie atmosfery naszej planety, unikniemy przyspieszenia przemian klimatycznych, a w efekcie katastrofy ekologicznej. Warto więc zadbać o środowisko naturalnego naszej planety, abyśmy zarówno my, jak i przyszłe pokolenia, mogli żyć w dobrych i przyjaznych warunkach.