Współczesna architektura może niemal bez ograniczeń realizować śmiałe, a czasem wręcz przeczące prawom fizyki wizje, które coraz częściej pojawiają się nie tylko w głowach projektantów, ale też inwestorów którzy, świadomi swoich potrzeb i oczekiwań, potrafią coraz lepiej definiować przestrzeń, która ich otacza. Tyczy się to nie tylko wielkopowierzchniowych obiektów, ale także wnętrz, zarówno tych dostępnych dla masowego społeczeństwa, jak i intymnych przestrzeni zacisza domowego.
Co więcej te ostatnie, każdy prywatny inwestor może z powodzeniem kreować niemal samodzielnie, wykorzystując w pełni profesjonalne rozwiązania i technologie, dotąd zarezerwowane wyłącznie dla wąskiego grona architektów wnętrz. Nie znaczy to jednak, że projektanci stali się zupełnie zbędni – wręcz przeciwnie, ich wiedza, doświadczenie i wyobraźnia, są często niezbędne dla osiągnięcia kompromisu między naszą wizją a funkcjonalnością i technologicznymi możliwościami, które mają użytkownikom każdego wnętrza zapewnić komfort i bezpieczeństwo. Dlatego przykładowo taki – www.prostewnetrze.pl – projektant wnętrz z Krakowa może nam bardzo pomóc.
Warto także pamiętać, że architektura wnętrz to zespół zabiegów specyficznych na tyle, że nie można pozwolić, by we wczesnej fazie planowania wkradł się błędy. Bez względu jednak więc na to, czy skorzystamy z pomocy architekta, czy wykorzystamy gotowe rozwiązania, warto zastanowić się nad stylem, w jakim chwielibyśmy widzieć naszą przestrzeń. I chociaż etap ten polega wyłącznie na przemyśleniu własnego gustu oraz oczekiwanych przez nas rozwiązań przestrzennych i funkcjonalnych, proces ten jest decydujący. Możliwe bowiem, iż mając oczywiście zgromadzone odpowiednie fundusze – zaplanujemy sobie wystrój salonu w stylu „glamour”, o którym zawsze marzyliśmy, który zupełnie się w naszym domu nie sprawdzi.
Projektowanie wnętrz jest bowiem procesem niezwykle odpowiedzialnym, dlatego pamiętajmy, by z każdą decyzją przysłowiowo się „przespać”. Warto też zrobić odpowiedni wykres lub tabelę przedstawiającą zalety i wady odpowiednich stylów. Co prawda, wystrój wnętrz nie jest decyzją nieodwracalną i zawsze można go zmienić, lecz po co inwestować w jedną rzecz dwukrotnie, skoro można to zrobić „raz, a dobrze”? Jeżeli jesteśmy już jednak przekonani do odpowiedniego stylu, połowę drogi mamy za sobą, a chęci do posiadania już urządzonego mieszkania lub domu płoną w nas coraz żywiej, zabierzmy się do pracy!