Ogrzewanie naszych domów w sezonie zimowym to bardzo poważna kwestia. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, iż bez systemów grzewczych w domach, mielibyśmy trudność z uzyskaniem normalnych warunków w sezonie zimowym. Obecnie, najczęściej wykorzystywanym materiałem opałowym jest węgiel kamienny, który jednak nie jest rozwiązaniem wystarczająco ekologicznym. Jego spalanie generuje ogromne ilości zanieczyszczeń, a przede wszystkim dwutlenku węgla, który jest podstawowym gazem cieplarnianym naszej atmosfery. Rozwiązaniem jest natomiast odejście od węgla na rzecz na przykład gazu ziemnego, a najlepiej pellet czy też brykietu z trocin. Są to materiały opałowe o wiele bardziej ekologiczne.

Brykiet z trocin i jego produkcja.

Jednym z najciekawszych rozwiązań w tym zakresie jest bez wątpienia brykiet z trocin, który charakteryzuje się zdecydowanie najniższą ilością wydzielanego do atmosfery dwutlenku węgla w toku spalania. Jego produkcja jest stosunkowo prosta, a co równie ważne, wykorzystuje się w niej przede wszystkim odpad z produkcji tartacznej i stolarskiej, czyli trociny. Z powodzeniem stosuje się także wszelkiego rodzaju zrębki i wióry drzewne.

Jeśli chodzi o produkcje brykietu z trocin, to przede wszystkim należy zadbać o niezbędną infrastrukturę. Najważniejsze są pomieszczenia magazynowe i produkcyjne, które zagwarantują nam wysoki poziom zabezpieczenia przed wilgocią. Jest ona bowiem najgorszym wrogiem procesu produkcji brykietu z trocin. Nadmiernie wilgotne trociny nie nadają się do produkcji. Jeśli byśmy z takich skorzystali, gotowy brykiet z trocin, jaki powstanie, będzie zbyt kruchy. Maksymalny poziom wilgoci wynosi tutaj 8%. W toku produkcji część wilgoci jeszcze zostanie odparowana, a więc osiągniemy jeszcze mniejszy poziom wilgoci. Jest to kwestią wręcz kluczową, jeśli chcemy aby wytwarzany brykiet z trocin był materiałem dobrym i ekologicznym.

Spalanie brykietu z trocin.

W kwestii spalania, także istotną rolę odgrywa właśnie wilgotność brykietu. Powinna ona być utrzymana na jak najniższym poziomie. Jeśli w produkcji zastosujemy trociny o niższej niż 8% zawartości wilgoci, to gotowy brykiet z takich trocin, będzie zawierać wilgoci około 3-5% w zależności od konkretnego procesu produkcji. Warto tutaj pamiętać, iż nadmierna wilgotność brykietu będzie utrudniać jego prawidłowe spalanie. Przede wszystkim, zbyt duża część energii cieplnej, która normalnie powinna zostać wykorzystana do podgrzewania czynnika grzewczego w instalacji, zostanie zmarnowana na odparowanie nadmiernej ilości wilgoci. Poza tym, parująca wilgoć będzie osiadać na elementach kotła, co z biegiem czasu doprowadzi do pojawienia się korozji a tym samym skrócenia żywotności kotła. Jednym słowem brykiet z trocin powinien być maksymalnie suchy, abyśmy mogli cieszyć się dużej jego wartości kalorycznej i braku problemów przy jego spalaniu.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *