Ogrzewanie domów jednorodzinnych to temat bardzo szeroki ale też szalenie istotny. Szczególnie w kwestii efektywności wykorzystania energii cieplnej. Chodzi głównie o to, aby w jak największym zakresie wykorzystać energię cieplną wytwarzaną przez kocioł CO, czy też inne źródło ciepła. Standardowo stosowane w domach jednorodzinnych ogrzewanie ścienne, co prawda spełnia swoje zadanie, jednakże najbardziej efektywnym rozwiązaniem nie jest. Warto więc przemyśleć montaż innego rozwiązania technologicznego. Bardzo dobrym sposobem na podniesienie efektywności grzewczej naszego systemu mogą być grzejniki kanałowe. Wdrożenie tego rozwiązania na istniejącej już instalacji jest stosunkowo mało wymagające, toteż warto się nad tym zastanowić.
Wymagania do montażu grzejników kanałowych.
Przede wszystkim, zacząć tutaj trzeba od kwestii określenia tego, czy w naszym budynku, w ogóle możliwe będzie zamontowanie grzejników kanałowych. Najważniejszą kwestią jest to, iż do ich prawidłowego montażu musimy wyciąć w podłogach odpowiedniej grubości kanały. Z reguły będzie to kanał o rozmiarach 10 cm szerokości oraz 10 cm grubości. Długość będzie uzależniony od długości danego grzejnika, a tym samym jego mocy grzewczej. Tak więc, aby montaż tego typu ogrzewania był możliwy musimy dysponować odpowiednio grubymi podłogami. W większości starych budynków, szczególnie tych podpiwniczonych nie będzie to stanowić większego problemu, gdyż stropy są z reguły nawet grubsze. Do tego trzeba jeszcze tylko będzie wyciąć cieńsze kanały na doprowadzenie rur z czynnikiem grzewczym, co nie powinno w ogóle sprawić większych trudności. Tym bardziej, iż są one już rozprowadzone po całym mieszkaniu, do grzejników ściennych. Wystarczy więc niewielka przeróbka, aby możliwe było bezproblemowe doprowadzenie zasilania i powrotu czynnika grzejnika pod wszystkie, nowe, grzejniki kanałowe.
Jakie korzyści dają nam grzejniki kanałowe.
Zastosowanie grzejników kanałowych niesie za sobą także określone korzyści. Przede wszystkim chodzi tutaj o kwestie związane z wydajnością cieplną. Wewnątrz grzejnika zamontowana jest nagrzewnica powietrza, przez którą przepływa powietrze, ogrzewa się, i jest wprowadzane do pomieszczenia. Aby przyspieszyć cały proces i utrzymać jednolite tempo nagrzewania oraz rozprowadzania ciepła po całym pomieszczeniu, dodatkowo zastosowano wentylatory. Są one ciche i energooszczędne, ale pozwalają nam skutecznie przyspieszyć proces rozprowadzania ciepła.
Z punktu widzenia estetyki także zyskujemy, bowiem nie musimy już pod oknem utrzymywać szpecącego z biegiem czasu grzejnika, który dodatkowo powoduje zaczernienie ściany. Sam grzejnik kanałowy zaś jest z góry przykryty maskownicą, którą może dość dowolnie dobierać pod względem kolorystycznym. Pozwala nam to w miarę dobrze dopasować jej kolor do estetyki całego pomieszczenia, tak, aby praktycznie grzejniki były niewidoczne.