Wśród wielu chorób cywilizacyjnych, bez wątpienia ważne miejsce zajmuje właśnie nadciśnienie tętnicze. Jest to choroba występująca przede wszystkim w krajach bogatych i wysoko rozwiniętych. Co najgorsze, jest to choroba która przez długi czas może nie wykazywać żadnych objawów i po cichu się rozwijać. To oczywiście prowadzi do tego, iż jest nie leczona, co oczywiście pozwala jej się rozwijać i przybierać na sile. Problemy z nadciśnieniem możemy leczyć na kilka sposobów. W najprostszych przypadkach jest to leczenie ziołami i zmiana stylu życia. W bardziej ciężkich przypadkach, koniecznością może się okazać leczenie farmakologiczne. W każdym bądź razie jest to dolegliwość poważna i nie można jej bagatelizować, tylko rozpocząć właściwie dobrane leczenie.
Po czym rozpoznać nadciśnienie tętnicze?
Jak każda inna choroba, tak też i nadciśnienie tętnicze ma swoje objawy, po których możemy ją rozpoznać. Chodzi tutaj jednak o to, aby ich nie lekceważyć, nawet jeśli będą to tylko łagodne formy nadciśnienia. Do lekarza zawsze warto się wybrać i przeprowadzić odpowiednie badania, które pozwolą nam rozpocząć ewentualne leczenie. Przede wszystkim jednak będziemy mogli potwierdzić występowanie nadciśnienia i wdrożyć pewne zmiany w trybie naszego życia, które pozwolą skutecznie powstrzymać dalszy rozwój choroby.
Do najczęściej występujących objawów nadciśnienia tętniczego będziemy więc zaliczać:
- Zaburzenia snu
- Nudności
- Szumy uszne
- Pulsujące bóle głowy
- Zaburzenia widzenia
- Bóle w klatce piersiowej.
Trzeba tutaj jednak podkreślić, iż w przypadku niepowikłanego samoistnego nadciśnienia tętniczego, objawów raczej nie będzie można zaobserwować. O takim przypadku choroby dowiemy się najczęściej w trakcie innych badań, których wyniki będą na nadciśnienie tętnicze wskazywać. Wszelkie objawy charakterystyczne w tym przypadku dotyczyć będą nadciśnienia wtórnego
Leczenie nadciśnienia.
Przede wszystkim, musimy sobie tutaj uświadomić, iż wszelkie problemy z nadciśnieniem powinny być jak najszybciej leczone. Rezygnacja z leczenia, może niestety prowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Może nawet dojść do upośledzenia pracy innych narządów naszego organizmu. Dlatego też, koniecznym jest prawidłowa diagnoza i natychmiast rozpoczęte leczenie.
W przypadku lżejszych stanów, wystarczającym rozwiązaniem jest wdrożenie kilka prostych zmian w naszym trybie życia. Najważniejsza będzie oczywiście właściwa dieta oraz wdrożenie większej ilości aktywności fizycznej do naszego planu dnia. Warto także zrezygnować z wszelkich używek, jak również zadbać o minimalizację stresu, na jaki jesteśmy narażeni w ciągu dnia.
W poważniejszych przypadkach, koniecznym może się okazać leczenie farmakologiczne. O tym jednakże będzie już decydować lekarz przeprowadzający nasze badania. W każdym bądź razie jest to choroba, której nie należy bagatelizować, bowiem może się to bardzo nieprzyjemnie skończyć.