Nie każdy, dla kogo praca za granicą była legalnym źródłem dochodu wie o możliwości odzyskania podatku. Wiele osób żyje w przeświadczeniu, że pracownikom spoza terytorium danego kraju nic się nie należy. A jest wręcz odwrotnie. Jeśli pracodawca odprowadzał składki na pracownika do urzędu skarbowego kraju za granicą, pracownik ten, dzięki otwartemu rynkowi pracy, traktowany jest na równi z obywatelami i ma prawo ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy, jak również o szereg dodatkowych świadczeń.
Ma to związek z podleganiem przez pracownika podwójnemu opodatkowaniu, na które to jesteśmy zmuszeni odprowadzać część swojego wynagrodzenia dwóm państwom – państwu macierzystemu i temu, w którym legalnie podjęliśmy pracę na określony okres czasu. Oczywiście w zależności od kraju, gdzie pracujemy, jak i czasu w jakim trwał stosunek pracy, zwrot podatku z zagranicy będzie się różnił od siebie, niemniej zawsze warto starać się o jego odzyskanie.
Wśród Polaków bardo popularnym sposobem zarobkowania staje się legalna praca w Szwecji. O zwrot podatku ze Szwecji można zabiegać po powrocie do Polski przez wiele lat od daty zakończenia pracy, więc nawet jeśli nie ma się przysłowiowej głowy do takich spraw zaraz po powrocie do kraju, nie warto przepuścić okazji w późniejszym czasie i sprawdzić czy nadal mamy prawo do tego, by otrzymać zwrot podatku ze Szwecji. Dobrym rozwiązaniem na załatwienie wszelkich formalności związanych z tym, by odzyskanie podatku ze Szwecji było możliwe, jest kontakt z biurem podatkowym. To również znacznie ułatwi i przyspieszy całą procedurę.
Już po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego i dostarczeniu do biura podstawowych dokumentów związanych z pracą w Szwecji, pracownicy biura są w stanie skalkulować wstępnie jakiej wysokości jest podatek ze Szwecji, o który być może naprawdę warto się ubiegać.