Trądzik to dolegliwość dotykających w większości przypadków młodych ludzi, a jeszcze zupełnie do niedawna była ona bezpośrednio wiązana przede wszystkim z burzą hormonalną wieku dojrzewania. Obecnie jednak ten pogląd zaczyna się zmieniać przede wszystkim przez wzgląd na fakt, iż do dermatologów coraz częściej trafiają także ludzie zupełnie dorośli z trądzikiem. Przede wszystkim jednak należy sobie zdać sprawę z tego, iż trądzik jest chorobą jak każda inna, i poprzez skuteczne i szybki leczenie można się z nią uporać, a to z całą pewnością wpłynie w bardzo wyraźny sposób na poprawę komfortu życia każdego z nas. Zobaczmy zatem, jakie mamy możliwości walki z trądzikiem, aby przekonać się, iż rzeczywiście wojna ta jest jak najbardziej do wygrania.
Fazy rozwojowe trądziku.
Zmiany skórne związane bezpośrednio z trądzikiem mogą przybierać różnorodną postać, w zależności od poziomu zaawansowania choroby. Poszczególne stadia choroby możemy podzielić na trzy fazy:
- Faza 1 – czyli zaskórniki. Wyglądają na białawe lub czarne punkciki (wągry), pojawiające się nie tylko w okolicach twarzy, ale także na ramionach, plecach czy też dekolcie. Ogólnie występują one w miejscach, gdzie zlokalizowanych jest najwięcej gruczołów łojowych.
- Faza 2 – grudki i krostki. Średnio nasilona postać trądziku. Na skórze pojawiają się czerwone, wypukłe zmiany, świadczące o rozwoju stanu zapalnego wkoło gruczołów łojowych skóry.
- Faza 3 – ropniaki. Najsilniejsza postać trądziku. Na skórze pojawiają się guzki o barwie sino-czerwonej wypełnione ropą. Zakażenie w tym stadium choroby sięga o wiele głębszych warstw skóry, zaś głębokie cysty są w stanie pozostawić trwałe blizny na skórze.
Metodyka leczenia trądziku.
Obecnie poprzez odpowiednio dobrane leczenie możliwe jest trwałe i skuteczne wyleczenie trądziku, choć trzeba tutaj pamiętać także o tym, iż zwykle ma on podłoże dziedziczne, częściej występuje o osób, które są po prostu na tą chorobę bardziej podatne. Najczęściej stosowane przez dermatologów są wszelkiego rodzaju antybakteryjne maści, których zadaniem jest ułatwienie opróżniania gruczołów łojowych z serum oraz zmniejszenie jego produkcji. Także wszelkiego rodzaju preparaty ziołowe mogą być skuteczne na trądzik, aczkolwiek trzeba tutaj pamiętać o tym, aby były one prawidłowo dobrane do konkretnego przypadku i stadium zaawansowania choroby. W tym celu i tak zawsze niezbędna będzie wizyta u dermatologa, który oceni poziom zaawansowania choroby i dobierze odpowiednie leki, maści antybakteryjne oraz zaleci stosowania konkretnych preparatów ziołowych. Dzięki takiemu, rozsądnemu podejściu możliwe będzie pełne i w stu procentach skuteczne wyleczenie trądziku i pozbycia się jego problemu raz na zawsze, a to przecież w tym wszystkim jest kwestią zdecydowanie najważniejszą. Trzeba tutaj jednak być konsekwentnym w działaniu i zdecydowanym, a nie, tak jak to często ma miejsce, bagatelizować problem, który wcale nie jest taki mały i może każdemu zniszczyć skórę raz na całe życie.