Lokaty bankowe dzielimy na krótkoterminowe i długoterminowe. Obserwując aktualny ranking lokat, zauważyć można, że propozycje bankowe w zakresie lokaty długoterminowej są o wiele korzystniejsze, niż w przypadku lokat zawieranych na krótki czas. Prowadząc porównanie lokat widać wyraźnie, że banki płacą wyższe odsetki, jeśli powierzymy im nasz kapitał na dłuższy okres.
Taki stan rzeczy ma swoje uzasadnienie. Wyższy poziom oprocentowania jest spowodowany faktem, że bank zyskuje w ten sposób możliwość dysponowania powierzonymi przez klienta środkami finansowymi przez długi czas. Klient natomiast, w sytuacji podpisania umowy lokaty tego rodzaju, blokuje sobie dostęp do powierzonego jako lokata kapitału. Konieczność tymczasowego „zamrożenia” pieniędzy jest wynagradzana klientom właśnie poprzez wyższe oprocentowanie lokat.
Z pewnością lokaty długoterminowe są rozwiązaniem korzystnym, bo pozwalają skuteczniej oszczędzać pieniądze niż w przypadku założenia depozytu o charakterze krótkoterminowym. Lokując nasze pieniądze na długi czas, mamy nie tylko świadomość, że są one bezpieczne, ale także posiadamy pewność, że nie wydamy naszych oszczędności w sposób niekontrolowany i niekorzystny.
Porównanie lokat długoterminowych pokazuje, że większość z nich to najlepsze lokaty dostępne obecnie na rynku. Ich średnie oprocentowanie wynosi ponad 3%. Podczas, gdy przeciętna krótkoterminowa lokata bankowa generuje zyski na poziomie około 2% – 2,5% w skali roku. Jak widać, różnica w oprocentowaniu pomiędzy tymi dwoma rodzajami lokat jest znaczna.
Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść dłuższego okresu lokowania naszych pieniędzy jest efektywniejszy proces oszczędzania. Lokata krótkoterminowa po zakończeniu okresu objętego umową, wymaga podjęcia decyzji, co zrobić z zarobionymi pieniędzmi. Praktyka dowodzi, że klienci często ulegają wówczas pokusie szybkiego wydania zgromadzonych środków pieniężnych. Natomiast wybierając lokaty bankowe długoterminowe otrzymujemy gwarancję konkretnych zysków i zabezpieczenie przed niekorzystnym rozdysponowaniem naszych dotychczasowych oszczędności.
Wiele osób niechętnie załatwia sprawy w banku. Zakładając lokatę długoterminową znacznie zmniejszamy ilość wizyt w oddziale danej instytucji finansowej. Lokaty krótkoterminowe zazwyczaj wymagają przedłużenia, co oznacza załatwianie kolejnych formalności, porównanie lokat i podjęcie trudnych decyzji. Wybierając lokatę długoterminową, nie jesteśmy obciążeni tematyką związaną z usługami bankowymi przez długi czas.
Czy lokata długoterminowa ma jakieś wady? Oczywiście, że tak. Jak każdy produkt bankowy posiada negatywne aspekty. W tym przypadku jest nim wysokość oprocentowania. Oprocentowanie lokat jest ściśle zależne od stóp procentowych banku centralnego oraz ogólnej sytuacji panującej na rynku finansowym. Zakładając lokatę na długi termin, możemy być stratni, jeśli poziom oprocentowania lokat w bankach wzrośnie. Stanie się tak dlatego, że stopy procentowe wzrosną, a nasza lokata pozostanie na stałym poziomie. Lokaty bankowe krótkoterminowe zapewniają jednak większą elastyczność.
Rynek usług finansowych posiada wiele korzystnym produktów, mających na celu wsparcie swoich klientów w procesie oszczędzania. Poza lokatami, w ofercie większości banków znajdziemy propozycje założenia konta oszczędnościowego lub wpłaty pieniędzy na fundusz inwestycyjny.
Jeżeli decydujemy się na lokatę długoterminową, warto pamiętać o tym, aby wybrać taką, która da nam najwięcej korzyści oraz będzie posiadała najlepsze oprocentowanie. Jeżeli nie wiemy, z jakiego banku usług skorzystać, warto zapoznać się z różnorakimi rankingami lokat oraz porównywarkami finansowymi, dzięki którym można wybrać najkorzystniejszą ofertę i już na wstępie odrzucić te, które nie są zbyt dochodowe.
Pozdrawiam i zapraszam, Bartłomiej z Confrontera, http://confronter.pl