Jedną ze zdecydowanie najważniejszych kwestii w zakresie uprawy Różaneczników w przydomowym ogrodzie, jest ich prawidłowy dobór, bowiem musimy tutaj pamiętać przede wszystkim o tym, iż są to rośliny, których nie każda odmiana będzie dobrze radzić sobie w warunkach uprawy ogrodowej. Niektóre odmiany Różaneczników będą niestety zbyt słabo odporne na niskie zakresu temperatur, wobec czego też, koniecznością będzie ich uprawa doniczkowa i chowanie ich na sezon zimowy do pomieszczeń gospodarczych, w których temperatura nie będzie osiągać krytycznego poziomu poniżej zera. Przyjrzyjmy się zatem nieco bliżej kwestii uprawy i doboru odmian Różaneczników oraz Azalii do naszych przydomowych ogrodów.
Wymagania odnośnie uprawy Różaneczników i Azalii.
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, iż każdy dostawca Azalii i Różaneczników powinien posiadać szeroką wiedzę na temat poszczególnych odmian tych roślin, aby zapewnić nam możliwość prawidłowego ich doboru. W przeciwnym bowiem razie, łatwo można będzie popełnić błąd i rośliny nie przeznaczone do uprawy ogrodowej, nasadzić w ogrodzie, skutkiem czego już pierwszej zimy po prostu przemarzną i umrą. Niektóre z odmian charakteryzują się tutaj bardzo dobrą odpornością na mrozy, na poziomie nawet do poniżej dwudziestu i trzydziestu stopni Celsjusza, a to już wystarczająco, aby przetrwać nawet najsroższe zimy w naszej strefie klimatycznej. Musimy jednak pamiętać, aby w pierwszej kolejności prawidłowo dobrać odpowiednie odmiany do nasadzenia, a następnie starannie dobrać stanowisko, przygotować glebę i oczywiście zadbać o przygotowanie roślin do przetrwania zimy.
Uprawa Azalii i Różaneczników.
Skoro już dobierzemy odpowiednie odmiany, które będą odporne na wysoki poziom mrozów, powinniśmy jeszcze prawidłowo dobrać im stanowisko uprawy, przygotować glebę, oraz zapewnić sobie możliwość starannego przygotowania naszych roślin do przetrwania zimy
- Wybór stanowiska – stanowisko do uprawy Azalii powinno być zacienione i osłonięte, a najlepiej jeśli uda nam się także podnieść lokalnie poziom wilgoci w jego rejonie. Warto zadbać o to, aby było ono zlokalizowane w sąsiedztwie większego drzewka ozdobnego, które zagwarantuje nam takie właśnie lokalne warunki.
- Gleba do uprawy Azalii – bardzo ważne jest to, iż Azalie oraz Różaneczniki wymagają od nas przygotowania gleby o dość sporej kwaśności. W tym celu należy przygotować mieszankę kory sosnowej, gleby ogrodniczej oraz nie odkwaszanego torfu zmieszanych w równych proporcjach.
- Pielęgnacja – w tej kwestii powinniśmy przede wszystkim zadbać o prawidłowe nawadnianie Azalii i Różaneczników, aby mogły nabrać odpowiedniej ilości składników do przetrwania zimy. Nawadnianie jest także bardzo ważne w okresie letnich braków opadów naturalnych.
Jak więc widzimy, nie mamy tutaj do czynienia ze zbyt dużymi wymaganiami, toteż można śmiało powiedzieć, iż uprawa Azalii i Różaneczników jest prosta i wygodna, a efekty, jakie nam przynosi należą do zdecydowanie najbardziej estetycznych, na jakie tylko możemy sobie pozwolić przy tak niskim nakładzie pracy.