Konsolidacja kredytów jest bardzo popularną formą kontrolowania zadłużeń w bankach. Dzięki niej możliwe jest zredukowanie wszystkich wcześniejszych zobowiązań w różnych placówkach do tylko jednego w dodatku spłacanego w jednym banku. Na dodatek klient liczyć może na obniżenie miesięcznych rat, co wiąże się z wydłużeniem okresu kredytowania.

Najpopularniejszym i najbardziej opłacalnym kredytem konsolidacyjnym jest ten, który wymaga zabezpieczenia hipotecznego. Ze względu na przekazaną pod zastaw hipotekę klient liczyć może na lepsze warunki umowy i niższe oprocentowanie. Nie każdy jednak posiada nieruchomość pod zastaw, wobec tego dla klientów takich banki przygotowały oferty konsolidacji kredytów bez hipoteki.

Czym jest konsolidacja bez hipoteki?

Kredyt konsolidacyjny bez hipoteki jest niczym innym jak zwykłym kredytem gotówkowym lecz z tą różnicą, że łączy w sobie inne zobowiązania wobec innych banków. Dzięki teku rozwiązaniu klient unika kłopotliwej sytuacji związanej z dopilnowaniem szeregu płatności, a także dodatkowych opłat związanych z licznymi przelewami, w zamian otrzymuje jedną ratę do opłacenia w jednym banku, a z zaciągniętego w ten sposób kredytu pokrywane są raty wszystkich zobowiązań uwzględnionych w konsolidacji. Rata ta jest niższa niż suma wszystkich zobowiązań sprzed konsolidacji, a dzieje się to poprzez wydłużenie okresu kredytowania, co niestety wiąże się z większą wartością całkowitą kredytu, jednak dla osób w trudnej sytuacji materialnej takie rozwiązanie często okazuje się jedynym. Oczywiście warto też wspomnieć, że do zaciągnięcia tego typu zobowiązania nie wymagane jest posiadanie nieruchomości jako zabezpieczenie jak to bywa w przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych.

Zalety i wady konsolidacji bez hipoteki

Niewątpliwą zaletą kredytu konsolidacyjnego bez hipoteki jest brak konieczności posiadania nieruchomości pod zastaw, a w przypadku jej posiadania nic nie stoi na przeszkodzie by ją na przykład sprzedać i pokryć część zadłużenia. Niestety na tym zalety się kończą, ponieważ kredyt niezabezpieczony hipotecznie jest droższy od swojego hipotecznego odpowiednika z tego względu, że bank zabezpiecza swoje zyski wyższym oprocentowaniem, co w konsekwencji powoduje zawyżenie wartości całkowitej zobowiązania. Również kredytobiorca liczyć się musi z utrudnieniami związanymi z przyznaniem kredytu, gdyż banki potrafią być w ocenie zdolności kredytowej bardzo surowe. Należy też pamiętać o niebudzącej zastrzeżeń historii kredytowej, która również brana jest pod uwagę przed udzieleniem kredytowania.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *