Współcześnie, ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym to coraz bardziej popularne rozwiązanie. Jak się okazuje, promieniowanie IR (InfraRed), jest wykorzystywane nie tylko w zakresie standardowego ogrzewania. Jest ono także wykorzystywane na przykład w nowoczesnych saunach, w rolnictwie, oraz w wielu innych zastosowaniach. Przede wszystkim jednak, to właśnie ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym stało się bardzo popularnym rozwiązaniem, głównie ze względu na liczne zalety, jakie niesie za sobą zastosowanie tej technologii.
Jak wygląda ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym?
W tym przypadku mamy do czynienia ze swego rodzaju imitacją naturalnego ogrzewania słonecznego. Jest to naturalne ciepło wytwarzane w procesie fototermicznym. Charakteryzuje się wyższą skutecznością grzewczą niż wykorzystywane przez nas na co dzień konwencjonalne ogrzewanie. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne kwestie, które charakteryzują ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym.
Kluczową kwestią jest to, iż ciepło nie jest rozprowadzane konwekcyjnie. W tym przypadku, ciepłu promieniuje. Dokładnie tak samo jak ciepło słoneczne. Podobnie wygląda sytuacja z zacienieniem danego miejsca. W przypadku kiedy staniemy pod drzewem, nie odczuwamy ciepła tak bardzo. Jednakże z czasem, kiedy drzewo nagrzeje się od słońca, zaczyna to ciepło promieniować dalej do otoczenia. Tak samo wygląda właśnie ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym. Jeśli będziemy stać w zasięgu działania promiennika IR, to będziemy odczuwać ciepło. Jeśli jednak schowamy się za jakąś przeszkodą, to natychmiast odczujemy brak ciepła (a więc chłód).
Gdzie wykorzystywane są promienniki typu IR?
Na chwilę obecną promienniki typu IR wykorzystujemy przede wszystkim w warsztatach produkcyjnych. W tym bowiem przypadku, potrzebujemy punktowego ogrzewania niektórych stanowisk. Tych, na których praca wymaga nieruchomej pozycji. W takich warunkach, dodatkowe ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym będzie wpływać korzystnie na pracownika. Nie będzie on odczuwał chłodu. Bardzo często tego typu promienniki są montowane bezpośrednio nad drzwiami na hale produkcyjne, dzięki czemu stanowią swego rodzaju kurtynę cieplną dla wlatującego do wnętrza chłodnego powietrza.
Obecnie jednak ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym jest wykorzystywane także w naszych domach. Pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania technologiczne, pozwalające na takie zastosowanie tej technologii. Estetyczne, nowoczesne promienniki typu IR pojawiają się na ścianach w pomieszczeniach mieszkalnych, zapewniając nam dobre, zdrowe i bezpieczne ciepło wtedy, kiedy tego potrzebujemy.
Podsumowanie.
Możemy więc powiedzieć, iż ogrzewanie promieniowaniem UV to bardzo dobra i nowoczesna technologia, zapewniająca nam możliwość wykorzystania naturalnych rozwiązań grzewczych. W tym przypadku, technologia niesie za sobą także konkretne korzyści. Do najważniejszych należy tutaj zaliczyć kwestię tego, iż ogrzewanie promieniowaniem podczerwonym jest rozwiązaniem ekologicznym. Jeśli połączymy je z własną produkcją prądu elektrycznego poprzez wiatraki czy też panele fotowoltaiczne, to z całą pewnością ograniczymy znacznie pozostawiany po sobie ślad węglowy.