Wśród wielu różnych form zabezpieczenia gospodarstw rolnych, jedną z najbardziej skutecznych jest ubezpieczenie zabudowań gospodarskich od skutków zdarzeń losowych. Mamy tutaj na myśli formy ubezpieczenia, obejmujące różnorodne zdarzenia o podłożu naturalnym. Będziemy więc mówić o sytuacjach takich jak powódź, pożar, gradobicie, wichury, huragany. Aczkolwiek trzeba wspomnieć, iż w ubezpieczeniach tego typu uwzględniona jest także sytuacja, w której na zabudowania gospodarskie spada statek powietrzny. Jednym słowem jest to ubezpieczenie zabudowań gospodarskich obejmujące najczęstsze zdarzenia niezależne od rolnika.
Ubezpieczenie zabudowań gospodarskich – obowiązek czy dowolność?
Okazuje się także, iż wspomniane ubezpieczenie zabudowań gospodarskich w wielu przypadkach jest absolutnie obowiązkowe. To znaczy, iż niektórzy rolnicy są obowiązani do jego wykupienia, tak samo zresztą jak do wykupienia ubezpieczenie OC dla rolnictwa. W tym przypadku, wystarczające oczywiście będzie nawet najtańsze ubezpieczenie budynków dla rolników, które zagwarantuje podstawowe zabezpieczenie na wypadek wspomnianych we wstępie zdarzeń losowych. Niemniej jednak, warto tutaj dobierać polisę w zgodzie z potrzebami każdego gospodarstwa. W końcu, każde gospodarstwo działa w nieco odmiennych warunkach, a co za tym idzie, będzie narażone na inne nieco zagrożenia.
Dobierając odpowiednie ubezpieczenie zabudowań gospodarskich dla rolnictwa, zapewnić można wysoki poziom bezpieczeństwa w razie wystąpienia różnych zdarzeń, na którymi rolnik nie ma najmniejsze kontroli. Tym bardziej, iż w wielu przypadkach wykupienia wspomniane ubezpieczenia są obowiązkowe. Wszystkie kwestie z tego tytułu reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunalnych. Znajdziemy w niej wszystkie zapisy, zgodnie z którymi wiadomo, które z gospodarstw rolnych podlegają pod obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze.
Dodatkowe ubezpieczenia obowiązkowe.
Oczywiście ubezpieczenie zabudowań gospodarskich dla rolnictwa jest kwestią ważną, aczkolwiek nie jest to jedyna, obowiązkowa forma ubezpieczeń rolniczych. Musimy tutaj także zwrócić uwagę na ubezpieczenie OC dla rolnika. Jest to ubezpieczenie zapewniające komfort w przypadku jakichkolwiek zdarzeń, w wyniku których powstały szkody na rzecz osób trzecich. W takich przypadkach, konieczność wypłaty zadośćuczynienia przejmowana jest bowiem przez ubezpieczalnię, co zawsze jest kwestią o wiele bardziej korzystną dla gospodarstwa rolnego.
Podsumowanie.
Generalnie rzecz więc ujmując, nawet jeśli nie podlegamy pod obowiązkowe ubezpieczenia rolnicze, to warto o takowe się postarać. Na pewno będą one w znacznym zakresie podnosić poziom bezpieczeństwa gospodarstwa w związku z różnorodnymi zdarzeniami losowymi.