Przemysł lakierniczy w celu osiągania maksymalnie wysokiego poziomu jakości realizowanych prac, wymagać będzie stosowania odpowiednich technologii filtracji powietrza. Chodzi tutaj głównie o to, aby pozbyć się z niego jak największej ilości lotnych zanieczyszczeń. Będą one bowiem odpowiedzialne za obniżanie jakości realizowanych powłok lakierniczych, jak również za obniżenie ich wartości estetycznej. Należy tutaj zadbać zarówno o filtrację powietrza doprowadzonego z zewnątrz, jak i powietrza wewnętrznego. W końcu wewnątrz pomieszczeń warsztatowych będzie także powstawać stosunkowo sporo zanieczyszczeń. Wszelkiego rodzaju kurz i pył będzie zawsze pojawiać się wszędzie tam, gdzie swoją działalność prowadzić będzie człowiek. Warto więc zająć się zagadnieniem oczyszczania wewnętrznej atmosfery w pomieszczeniach warsztatu lakierniczego.
System nawiewno-wywiewny.
Przede wszystkim, najważniejszym aspektem będzie tutaj zadbanie o to, aby powietrze doprowadzane do warsztatu z zewnątrz było jak najbardziej czyste. W tym celu trzeba będzie zainwestować w profesjonalny system nawiewno-wywiewny z wbudowaną filtracją powietrza. Na wlocie powietrza będzie umiejscowiony filtr kieszeniowy, który będzie przechwytywać wszystkie zanieczyszczenia atmosferyczne. Oczywiście będzie on podlegać okresowej wymianie na nowy. W przypadku zabrudzonego filtra, cały system pokaże nam alarm „brak sprężu”, i nie będzie działać na odpowiednim poziomie wydajności. Tak oczyszczone powietrze będzie gwarantować nam bardzo dobry poziom efektywności pracy w warsztacie. Dzięki temu do przestrzeni roboczej, nie będą przedostawać się zanieczyszczenia w tak wielkiej ilości. Owszem, pewne ich ilości będą zawsze się przedostawać, jednakże już taka filtracja pozwoli nam osiągnąć dość dobry poziom jakości realizowanych prac lakierniczych. Znacznie podniesie poziom jakości w kwestii parametrów technicznych realizowanych jak i w kwestii estetyki wykończenia powłok lakierniczych.
Dodatkowa filtracja wewnętrzna – filtry podłogowe
Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie tutaj także dodatkowa filtracja wewnętrzna w pomieszczeniach warsztatowych. Musimy bowiem pamiętać o tym, iż wewnątrz pomieszczeń także będą powstawać wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Aby je regularnie usuwać należy zastosować dodatkowe filtry wewnętrzne. Najczęściej wykorzystywane będą tutaj filtry podłogowe. Przynoszą one bowiem zdecydowanie największe korzyści. Większość zanieczyszczeń będzie po podniesieniu do góry natychmiast opadać ze względu na swoja wagę. Będą tak regularnie podnosić się i opadać, aż przedostaną się do strefy lakierowania. Aby do tego nie dopuścić stosuje się właśnie filtry podłogowe, które zapewniają związanie w swoim wnętrzu osiadających na nich zanieczyszczeń. Dzięki temu możemy bardzo skutecznie pozbyć się tego typu zanieczyszczeń utrudniających realizację prac lakierniczych na wysoki poziomie.
Reasumując, poprzez odpowiednią filtrację, zarówno zewnętrzną jak i wewnętrzną, możliwe będzie osiągnięcie odpowiedniego poziomu jakości realizowanych prac lakierniczych. Można więc powiedzieć, iż lakiernictwo przede wszystkim wymagać będzie czystości atmosfery roboczej.