Uprawa Różaneczników w przydomowym ogrodzie, to bardzo dobre rozwiązanie nawet dla mało doświadczonych ogrodników. Wynika to z faktu tego, iż są one mało wymagającymi roślinami jeśli chodzi o uprawę. Oczywiście, jak każda roślina, będzie jakieś tam wymagania mieć, jednakże nie są one niczym nadzwyczajnym. Tutaj należy jedynie bardzo dobrze się do uprawy przygotować, a potem w zasadzie nie będziemy mieć większych wymagań pielęgnacyjnych. Zobaczmy w takim razie, w jaki sposób należy się prawidłowo przygotować do uprawy różaneczników w naszych przydomowych ogrodach.
Wybór odmian do uprawy ogrodowej.
Kwestią zdecydowanie najważniejszą w przypadku uprawy ogrodowej różaneczników, będzie tutaj dobór odpowiednich odmian. Musimy zdać sobie sprawę, iż niestety nie każda odmiana będzie wystarczająco odporna na mróz, abyśmy mogli ją zasadzić w naszym ogrodzie. Te, które nie będą wystarczająco odporne będziemy mogli jednak uprawiać w doniczkach, aby dzięki temu na zimę schować je do pomieszczeń gospodarczych. Do uprawy ogrodowej przeznaczone będą w naszym klimacie jedynie te różaneczniki, które wykazują odporność na mrozy rzędu nawet dwudziestu stopni poniżej zera. Warto aby jednak do naszej domowej uprawy zawsze trafiał tylko i wyłącznie różanecznik z profesjonalnych hodowli. Dzięki temu będziemy mieć pewność, iż kupujemy odmiany które faktycznie będą nadawały się do ogrodu. Co więcej, będą one prawidłowo przygotowane do upraw ogrodowych. Aby to osiągnąć, trzeba się na tym faktycznie znać. Tylko profesjonalne hodowle Różaneczników będą w stanie prawidłowo przygotować rośliny do uprawy.
Przygotowanie do uprawy Różaneczników?
W kwestii uprawy Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, musimy przede wszystkim skupić się na prawidłowym przygotowaniu. Chodzi głównie o wybór odmiany, co już mamy za sobą. Kolejną kwestią związaną z przygotowaniem, będzie tutaj prawidłowe przygotowanie podłoża i wybór odpowiedniego stanowiska nasadzenia. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie stanowisko zacienione i osłonięte. Różaneczniki lubią także stosunkowo spory poziom wilgotności powietrza. Lokalnie możemy podnieść wilgotność poprzez usytuowanie w ogrodzie małego oczka wodnego. Taki zabieg powinien wystarczyć aby wilgotność przy stanowiskach dla różaneczników była odpowiednio wysoka.
Ostatecznie pozostanie nam przygotowanie gleby do uprawy Różaneczników. Tutaj koniecznością będzie zadbanie o glebę kwaśną. Najlepsza jest mieszanka równych proporcji nie odkwaszonego torfu, kory sosnowej i gleby ogrodniczej (kompostu). Możemy ją wykonać samodzielnie jak również kupić w sklepach ogrodniczych. Polecamy jednak samodzielne wykonanie, gdyż trzeba jej będzie dość sporo, a w ten sposób znacznie na tym zaoszczędzimy.
Po takich przygotowaniach, z całą pewnością będziemy mogli co roku cieszyć się z pięknie kwitnących różaneczników w naszym przydomowym ogrodzie. W zasadzie też, nie będziemy musieli przejmować się innymi zabiegami pielęgnacyjnymi, bowiem różaneczniki nie mają w tym zakresie zbyt wielkich wymagań.