Jeszcze zupełnie do niedawna w toku montażu instalacji elektrycznej, wszystkie przewody były z reguły wprowadzane do ściany w rurach montażowych pod tynkiem. Było to rozwiązaniem dość dobrym z punktu widzenia estetyki, bowiem przewody elektryczne były niewidoczne, niemniej jednak w przypadku konieczności przeprowadzenia jakichkolwiek prac na instalacji, wymagało to kucia ścian. Obecnie jednak możemy wykorzystywać nowoczesne kanały dla instalacji elektrycznych, które pozwalają nam tak samo skutecznie zamaskować wszystkie przewody, jednakże jednocześnie umożliwiają nam wygodny dostęp do przewodów instalacji w razie konieczności przeprowadzanie jakichkolwiek prac naprawczych czy też modernizacyjnych na istniejącej instalacji.
Zalety stosowania kanałów instalacyjnych.
Skoro już mówimy o zastosowaniu kanałów instalacyjnych dla instalacji elektrycznych, warto wspomnieć o tym, jakie niesie to za sobą faktycznie korzyści. Przede wszystkim jest to rozwiązanie wysoce estetyczne, pozwalające nam na skuteczne schowanie przewodów instalacji, i zapewnienie sobie pełnego do nich dostępu w razie konieczności, bez potrzeby kucia dziur w ścianach. Kanały montowane są bezpośrednio w płaszczyźnie ściany, i przykryte odpowiednio dobraną maskownicą, gwarantującą estetyczne wykończenie. Co więcej, w kanale możemy bezpośrednio montować także gniazdka elektryczne, co również wpływa na znaczne ułatwienie wielu kwestii w tym zakresie. W razie konieczności przeprowadzenia jakichkolwiek prac naprawczych, czy tez modernizacyjnych na istniejącej instalacji, wystarczy zdjąć maskownicę i mamy pełny dostęp do przewodów, które możemy swobodnie wymieniać, usuwać, czy też dodawać nowe. Można więc powiedzieć, iż jest to rozwiązaniem wysoce komfortowym w tym przypadku, a więc godnym naszej uwagi.
Prawidłowy montaż kanałów.
Skoro już zdecydujemy się na kanały dla instalacji elektrycznych, warto poruszyć sobie tutaj kwestię ich prawidłowego montażu, bowiem jest to sprawa w tym przypadku dość istotna. Otóż, kanały powinny być przede wszystkim bardzo solidnie osadzone na płaskiej powierzchni i zamocowane do ścian odpowiedniej długości kołkami rozporowymi. Następnie przestrzeń dookoła powinna być wypełniona pianką montażową bądź też zaprawą cementową w celu dodatkowej ich stabilizacji, aby podczas wkładania i wyjmowania maskownicy nie dochodziło do niepotrzebnego wyginania kanału. Poprawnie zamontowane kanały dla instalacji elektrycznych będą z całą pewnością w każdym przypadku zapewniać wysoki poziom komfortu i wygody podczas eksploatacji instalacji elektrycznej czy też podczas przeprowadzania jakichkolwiek prac z instalacją związanych, a to w tym przypadku jest kwestią zdecydowanie najważniejszą. Pozwala nam zapewnić sobie spokój i brak konieczności niszczenia ścian podczas prac związanych z dokładaniem nowych przewodów czy też montażem gniazdek, znacznie jednocześnie skracając czas wykonywania tego typu prac.