Uprawa Różaneczników w przydomowych ogrodach jest stosunkowo prosta i wygodna, aczkolwiek trzeba pamiętać, iż pomimo niewielkich wymagań pielęgnacyjnych, rośliny te potrzebują prawidłowego przygotowania gleby, czy też doboru stanowiska. Trzeba też precyzyjnie wybrać poszczególne odmiany roślin, aby mogły one sobie poradzić w naszej strefie klimatycznej, szczególnie w okresie zimowym, kiedy temperatury mogą wyraźnie spaść poniżej zera. Warto więc przyjrzeć się podstawowym wymaganiom w tym zakresie, zanim w ogóle zdecydujemy się na uprawę Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, bowiem w przeciwnym razie, możemy niezbyt dobrze przygotować się do takiej uprawy, a to z całą pewnością dobrze się nie skończy.

Najważniejsze wymagania w uprawie Różaneczników w przydomowych ogrodach.

W tym zakresie, zdecydowanie najistotniejszą kwestią jest prawidłowe podejście do wyboru odmian Różaneczników, tak aby były one w stanie poradzić sobie z przetrwaniem zimy. Niestety ale nie wszystkie odmiany będą w stanie wytrwać na mrozie sięgającym do dwudziestu i więcej stopni Celsjusza poniżej zera, toteż, nie wszystkie będą się do uprawy ogrodowej nadawały. Niektóre z odmian, powinniśmy uprawiać w doniczkach, aby mieć możność ich schowania przed mrozami do pomieszczeń gospodarczych.

Po odpowiednim wyborze odmian warto pamiętać, iż Różaneczniki będą mieć spore wymagania w zakresie przygotowania gleby oraz wyboru stanowiska nasadzenia. W zakresie samego stanowiska, przede wszystkim chodzi o to, aby zapewnić roślinom odpowiedniego jego zacienienie, a najlepiej także zawilgocenie, toteż warto poszukać stanowisk w towarzystwie większych roślin, takich jak chociażby miłorząb japoński. Co do gleby zaś, to powinna ona być stosunkowo kwaśna, o odczynie pH na poziomie 5-6,5. w tym celu najlepiej jest przygotować mieszankę równych proporcji kory sosnowej, gleby ogrodniczej, oraz nie odkwaszonego torfu. Tak przygotowana gleba będzie idealnym rozwiązaniem do uprawy różaneczników.

Prace pielęgnacyjne

Jeśli chodzi o kwestie pielęgnacji sezonowej, to Różanecznik jest Iną wyjątkowo mało w tym zakresie wymagającą. Przede wszystkim trzeba pamiętać tutaj o tym, aby regularnie nawadniać rośliny, zresztą tak samo jak wszystkie inne. Bardzo istotną w zakresie nawadniania kwestią jest to, aby solidnie przeprowadzić ten proces bezpośrednio przed nastaniem zimy, bowiem dzięki temu Różaneczniki będą w stanie nabrać więcej wody i wraz z nią substancji odżywczych, co zapewni im lepsze możliwości przetrwania zimy. Poza tym pozostanie nam jeszcze jedynie usuwanie starszych, zeschniętych gałązek, dzięki czemu będziemy robić miejsce na nowe pędy, co ułatwi roślinom rozrost. Poza tym, nie będziemy mieć do czynienia z żadnymi obowiązkowymi pracami związanymi z pielęgnacją Różaneczników wobec czego można przyjąć założenie, iż sa to rośliny wyjątkowo proste w uprawie.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *