W poprzednim artykule omówiłem podstawowe zastosowania komórek macierzystych i powiedziałem również trochę o ich pozyskiwaniu. Zdefiniowałem także komórkę macierzystą, więc sądzę, że osoby czytające ten artykuł mają wystarczającą wiedzę, aby móc przejść nieco dalej w ten temat. Dzisiaj opiszę, jak klasyfikuje się różne rodzaje komórek macierzystych.
Najpierw jednak przypomnijmy, jakimi cechami wyróżniają się komórki macierzyste na tle innych cegiełek budujących ludzki organizm. Są dwie właściwości, które sprawiają, że daną komórkę możemy określać jako macierzystą. Po pierwsze, musi ona być zdolna do potencjalnie nieograniczonego namnażania się. Drugą cechą jest jej zdolność do różnicowania się w komórki różnego rodzaju tkanki stałe.
O ile pierwsza z tych dwóch właściwości jest relatywnie prosta i łatwa do zrozumienia, o tyle druga jest na tyle rozmyta, że na jej podstawie możemy dokonać szczegółowej klasyfikacji komórek macierzystych. Każda z kategorii różni się tym, ile rodzajów tkanek może powstać z danego typu komórek.
Komórki totipotencjalne są zdolne do różnicowania się w dowolny rodzaj tkanek. Do tej kategorii zaliczamy chociażby zygotę, czy blastomery, a także, co ciekawe, każdą żywą komórkę roślinną.
Druga kategoria charakteryzuje się prostym, ale dość istotnym ograniczeniem. Mianowicie, macierzyste komórki pluripotencjalne różnicują się w każdą komórkę za wyjątkiem komórek łożyska, co znacznie ogranicza ich zastosowanie. Ich najbardziej oczywistym źródłem jest krew pępowinowa.
Ostatnie dwa rodzaje mają bardzo ogólne właściwości. Pierwszy jest w stanie dać początek kilku typom tkanek stałych, drugi natomiast tylko jednej. Dlatego, rzecz jasna, w obrębie tych dwóch kategorii wyróżnia się bardzo dużo podkategorii.
Sądzę, że powiedziałem już wszystko o klasyfikacji komórek macierzystych.

Informacje do artykułu pochodzą ze strony: krewpepowinowa.pl

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *