Rododendrony to jedne ze zdecydowanie najbardziej atrakcyjnych odmian krzewów ogrodowych. Wiele z gatunków tego krzewu jest zimozielonych, co oznacza, iż nawet w okresie zimy, będziemy mogli liczyć na nieco zieleni w naszych ogrodach. Możemy tutaj wyróżnić dwa podstawowe gatunki, czyli Azalie oraz Różaneczniki. Podstawową różnicą pomiędzy nimi jest to, iż Azalie są gatunkami mniejszymi, w większości przypadków zrzucającymi liście na zimę, zaś Różaneczniki są zdecydowanie większe, osiągające wysokość nawet kilku metrów, a w większości przypadków cieszą nas zielenią przez całą zimę.

Różanecznik i jego odmiany.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, Różanecznik to Rhododendron osiągający dość duże rozmiary. Mamy tutaj do czynienia z gatunkami osiągającymi wysokość w przedziale od jednego do nawet czterech metrów. Niektóre odmiany mogą osiągać jeszcze większe rozmiary, aczkolwiek ich wzrost jest zdecydowanie wolniejszy. Zdecydowana większość odmian różaneczników nie zrzuca swoich liści na zimę, dzięki czemu nasze ogrody mogą być wypełnione zielenią przez cały rok. Do najważniejszych kwestii związanych z uprawą tego gatunku rododendrona jest odpowiednie przygotowanie gleby, która powinna charakteryzować się sporym poziomem zakwaszenia. Aby osiągnąć pH w przedziale 4,5 – 6, należy zmieszać ze sobą nieodkwaszony torf, glebę ogrodniczą lub kompost, oraz korę sosnową w ilościach równych. Stanowisko powinno być raczej zacienione i wilgotne, ale to jest akurat cecha wspólna wszystkich odmian tej rośliny.

Azalie i jej odmiany.

Z kolei Azalia to Rhododendron o zdecydowanie mniejszych rozmiarach niż Różaneczniki. W kwestii ich uprawy będziemy mieć do czynienia z wymaganiami podobnymi jak w przypadku Różanecznika, czyli trzeba będzie zadbać o odpowiednie zakwaszoną glebę i zacienione stanowisko. Bardzo dobrze czują się w sąsiedztwie większych drzew, takich jak na przykład sosny, czy miłorząb japoński, czyli drzew o głębokim systemie korzeniowym. Wynika to z faktu tego, iż Azalia ma dość płytki system korzeniowy przez co wspomniane wyżej drzewa nie zabierają im wody z gleby a jednocześnie zapewniają dobry poziom zacienienia stanowiska. Azalie w większości przypadków będą zrzucać liście na zimę, choć można znaleźć pewne wyjątki od tej reguły.

Podsumowanie

Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż zarówno Azalie, jak i Różaneczniki to odmiany Rododendronów, o niewielkich wymaganiach w zakresie uprawy, za to dających bardzo dobre efekty w postaci kwiatów oraz liści, które w wielu przypadkach wydzielają bardzo przyjemny zapach. Nie trzeba tutaj wykonywać żadnych poważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, aczkolwiek warto zadbać o systematyczne podlewanie o regularne zasilanie nawozami. Dobrze jest też zadbać o okrycie przy pomocy liści lub innego ocieplenia na sezon zimowy, aby rośliny nie przemarzły.

Tags:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *