Bardzo często w toku prowadzenia działalności produkcyjnej na większą skalę, dochodzi do sytuacji, w których brakuje odpowiedniej ilości przestrzeni magazynowej, na której można by zmagazynować zapasy surowców produkcyjnych, czy też przechować gotowy produkt, na który w danym momencie, jest zmniejszone zapotrzebowanie na rynku. W takich sytuacjach, nie ma raczej sensu inwestowanie ogromnych pieniędzy w budowę nowych obiektów magazynowych, tym bardziej, że za kilka miesięcy mogą stać się już całkowicie zbędne, a o wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług zewnętrznego magazynowania, które zapewniają przedsiębiorcom określony wachlarz korzyści.
Zalety magazynowania zewnętrznego.
Przede wszystkim musimy sobie powiedzieć, iż poprzez magazynowanie zewnętrzne, zapewniamy sobie oszczędność, związaną z brakiem inwestowania ogromnych pieniędzy w budowę nowego magazynu i zatrudnienie jego obsługi, szczególnie w przypadku, kiedy zwiększone potrzeby magazynowe są tylko stanem przejściowym. Ponadto należy tutaj dodać, iż korzystanie z takich usług, niesie za sobą następujące korzyści:
- Ponoszenie kosztów za faktycznie wykorzystana przestrzeń magazynową
- Przeniesienie odpowiedzialności za bezpieczeństwo magazynowanego towaru na usługodawcę, którego obowiązkiem jest jego składowanie w odpowiednich warunkach (magazyny klimatyzowane)
- Gwarancja jednoczesnej, pełnej obsługi logistycznej magazyny (dostawa, odbiór, zaopatrzenie produkcji, spedycja)
- Ograniczenie kosztów magazynowania własnego (przechowywanie niewielkich ilości surowców dla zabezpieczenia ciągłości produkcji)
- Zabezpieczenie ciągłości produkcji nawet w przypadku problemów po stronie dostawców (na zewnętrznym magazynie zawsze można zmagazynować zapas surowca pozwalający na pracę przy braku dostaw przez określony wcześniej czas)
Widać więc bardzo wyraźnie, iż jest to rozwiązanie rzeczywiście bardzo korzystne, z którego warto skorzystać w wielu przypadkach. Jedynym chyba rozsądnym przypadkiem, uzasadniającym budowę własnego obiektu jest sytuacja, w której z góry wiemy, iż nasze zwiększone potrzeby magazynowe będą utrzymywać się przez bardzo długi czas. W takich jednak przypadkach, można od razu przystąpić do okresowego najmu powierzchni magazynowej i jednoczesnej inwestycji w swoje własne, nowe obiekty magazynowe.
Z czyich usług skorzystać?
Tutaj kwestia jest dość trudna do ustalenia, bowiem usługodawców w zakresie zewnętrznego magazynowania nie mamy w kraju aż tak wielu, aby wybierać do woli. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie posiada dany usługodawca. Im jest ich więcej, tym lepiej, bowiem w przyszłości mogą się okazać nam potrzebne dodatkowe usługi, z których będziemy chcieli skorzystać. Dla przykładu, jeden lepszych dostawców usług zewnętrznego magazynowania w naszym kraju, firma Zrembud, zapewnia nam nie tylko to rozwiązanie, ale jednocześnie transport i spedycję międzynarodową, obsługę kontenerów, prowadzenie magazynu konsygnacyjnego oraz wiele innych, które mogą się zawsze okazać przydatne.