Jednym ze zdecydowanie najczęściej wykorzystywanych zastosowań dla pomp tłokowych, jest proces odwadniania metoda igłofiltrową, bowiem tego rodzaju urządzenia charakteryzują się wieloma cechami, sprawiającymi iż perfekcyjnie wręcz sprawują się w tego typu zadaniach. Różnią się one od pomp wirowych bardzo znacznie pod względem parametrów technicznych oraz samej konstrukcji, a co najważniejsze pozwalają także na znaczne ograniczenie kosztów odwadniania, poprzez zmniejszone zużycie paliwa wynikające z większego poziomu sprawności. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tego typu pompo tłokowym, aby przekonać się o ich wszystkich parametrach technicznych i zaletach w zastosowaniu z instalacjami igłofiltrowymi.
Podstawowe cechy pomp tłokowych.
Jak już wspomnieliśmy, pompy tłokowe, charakteryzują się bardzo wieloma zaletami pozwalającymi na skutecznie wykorzystywanie ich w pracach odwodnieniowych z zastosowaniem instalacji igłofiltrowych. Do najważniejszych zalet pomp tłokowych należy zaliczyć przede wszystkim:
- Możliwość długiego okresu pracy na sucho bez ryzyka uszkodzenia pompy
- Stała wysokość podnoszenia niezależna od wydajności pompy.
- Uzyskiwanie wysokiego poziomu podciśnienia, na poziomie dochodzącym do -9.6 bar, co pozwala na skuteczne odwadnianie igłofiltrami nawet na dużych głębokościach.
- Długa żywotność. Doświadczenie użytkowników pomp tłokowych, w szczególności holenderskich pomp tłokowych GEHO ZD, pokazuje, iż charakteryzują się nawet kilkudziesięcioletnim okresem żywotności.
- Wysoki poziom sprawność hydraulicznej dochodzący nawet do ponad 90%
- Ograniczenie zużycia paliwa nawet o połowę i więcej w stosunku do pomp wirowych
- Pulsacyjny charakter pracy, zmniejszający ryzyko zatykania się igłofiltrów w terenach kurzawkowych i pylastych.
Pompy tłokowe GEHO
Warto tutaj nieco więcej powiedzieć o wspomnianych powyżej pompach holenderskiej produkcji GEHO. Otóż wspomniane pompy GEHO, charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, które pozwalają na skuteczne ich wykorzystywanie w wielu realizacjach odwodnień, nawet w bardzo trudnych warunkach terenowych. Produkowane są w wersjach o wydajności w zakresie 30-100 m3/godz. Obecnie, najbardziej popularny model o wydajności 95 m3/godz. pozwala na obsługę od 50 do 80 igłofiltrów elastycznych lub do 40 sztuk igłofiltrów dwucalowych. Wyposażone są w silniki wysokoprężne HATZ. Dostępne są także wersje z silnikami elektrycznymi o mocy do 5.5 kW. gwarantują stałą wysokość podnoszenia na poziomie 20m oraz podciśnienie -9.6 bar. Wyposażone są w szybkozłącza o średnicach 108, 133, lub 159 mm w zależności od modelu pompy oraz specyficznych wytycznych zamawiającego.
Można tutaj więc powiedzieć, iż pompy GEHO to zdecydowanie czołówka jeśli chodzi o profesjonalne pompy tłokowe do zastosowań przy odwodnieniach z wykorzystaniem instalacji igłofiltrowych.